watermark logo

Up next


En Popüler Evcil Hayvanlar

19 Views
The King
0
Published on 24 Sep 2019 / In Pets & Animals

WEB SİTEMİZ:
https://bilgideryasi.org/

TEKNOLOJİ KANALIMIZ:
AKILLI UYGULAMALAR
https://www.youtube.com/akilliuygulamalar

Sizin için hazırladığımız evcil hayvanlar listesi hem sizin favorilerinizi, hem de dünyanın gelmiş geçmiş en popüler evcil hayvanlarını barındırıyor.
1. Köpek
Tabii ki en popüler evcil hayvan listemizde ilk sırayı insanların en sadık dostu köpekler alıyor. Dünya çapında en çok tercih edilen evcil hayvan olmanın yanı sıra mükemmel birer hayat arkadaşı olan köpekler, mutsuz olduğunuzda sizi anlıyor, moralinizi düzeltmek için ıslak burunları ile avcunuzu okşuyor ve suratınızı yalıyorlar. Mutlu olduğunuzu bildikleri zamanlarda ise en az sizin kadar keyifleniyor ve mutluluğunuzu çoğaltarak paylaşıyorlar. En önemlisi de köpekler, evcil hayvanlar arasında en vefalı olanlardır ve onları üzdüğünüz, kırdığınız ya da kızdırdığınız zamanlarda bile size sırtlarını dönmezler. Hele ki söz konusu yavru köpek ise kendinizi affettirmek için yapmanız gereken tek şey ona gülümsemek.
2. Kedi
Kedilerin de ev içerisindeki yeri apayrıdır. Her ne kadar kediler, köpekler kadar sadık ve vefalı olmasa da onların da kendilerine has sevgi ve bağlılık gösterme yöntemleri var. Evcil hayvan olarak kedi seçtiğiniz takdirde işe geç kalmamayı garanti altına alırsınız; zira kediniz sabahları sizden önce uyanır ve mamasını koymak üzere hayatta olup olmadığınızı kontrol eder. Bu kontrol, genellikle yatağa tırmanıp burnunuzun dibinde mırlamasından oluşur. Kediler, bir yandan sessiz, sakin, zahmetsiz ve uğraşsız bir evcil hayvan arayan, bir yandan da evin içinde iyi kötü hareket isteyen kişiler için ideal bir seçimdir.
3. Hamster
Her ne kadar hamsterlar geçmişte daha çok bilimsel araştırmalar için kullanılan popüler hayvan türleri olsa da, zaman içerisinde bu minik hayvanların ikamet adresleri değişti ve kendilerine laboratuvardan çok apartman dairelerinde yer edinmeye başladılar. Evcil hayvan olarak fazlasıyla arkadaş canlısı olan hamsterlar, hastalıklara ve virüslere karşı oldukça dirençlidirler ve çok zor hastalık kaparlar. Bununla birlikte sıklıkla üreyebilen bu evcil hayvan türü, size her ay yeni bir hamster sürüsü hediye edebilme kapasitesine sahiptir.
4. Balık
İnsanların evlerinde balığı evcil hayvan olarak beslemeyi tercih etmesinin temel sebeplerinden biri, etrafa yaydığı huzur ve sükunettir. Bir akvaryum içerisinde yüzen balıkları izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamaz, düşüncelere ve hayallere dalıp içinde bulunduğunuz anda kaybolursunuz. Çeşitli araştırmalar, akvaryumdaki balıkları izlemenin insanlar üzerinde rahatlatıcı ve adeta hipnotize edici bir etkisi olduğunu ortaya çıkartmış. Özellikle hastaneler, doktor muayeneleri ve dişçiler gibi gerginleşmeye müsait ortamlarda dekor olarak akvaryumların, evcil hayvan olarak da balıkların kullanılmasının sebeplerinden biri de budur. Bir diğer sebebi ise balıkların bakımının kolay ve zahmetsiz olmasıdır. Doğru akvaryum, doğru filtre ve doğru ısıtıcıyı seçtiğiniz takdirde balıklarınız size uzun süre arkadaşlık eder. Evcil hayvan olarak balık seçmenin bir diğer avantajı ise tahmin edemeyeceğiniz kadar çok türde, renkte ve cinste balık olması, böylelikle harika bir balık koleksiyonu yaratabilecek olmanızdır.


5. Gine Domuzu
Gine domuzları, aslında 17. yüzyıldan beri evcil hayvan olarak beslenmektedir. Zamanın Avrupalı aristokrat aileleri gine domuzlarını sıklıkla evcil hayvan olarak beslerdi. Bu asil domuzcuğu evcil hayvanlar arasında bu kadar popülerleştiren ise ısırmaya meyilli olmaması ve fazlasıyla sıcakkanlı bir tavır sergilemesidir. Hamsterların aksine gine domuzlarının atlama, zıplama ya da havada ters durma gibi huy ve alışkanlıkları yoktur, bu nedenle de minimal düzeyde kafes ekipmanına ihtiyaç duyarlar. Gine domuzlarının karınlarını doyurmak da oldukça zahmetsiz, kolay ve masrafsızdır.
6. Papağan
Genel olarak kuşlar, bundan yaklaşık 4,000 yıl önce güzelliklerinin sergilenmesi amacıyla kafeslenmiş ve evcilleştirilmişti. Papağanların ise özellikle eski Yunan kültüründe önemli bir yeri vardı. Antik çağlarda papağanlar, hükümdarlar tarafından hediye olarak verilir ve sadece bakımları için ayrı bir hizmetkar tahsis edilirdi. Günümüzde papağanların evcil hayvan olarak beslenmesinin en eğlenceli yanı tabii ki söylenenleri tekrarlamaları. Bir düşünün; papağan dışında konuşabilen başka evcil hayvan var mıdır?
7. Muhabbet Kuşu
“Papağanın çenesi ile uğraşamam,” diyorsanız, muhabbet kuşunun çenesi tam size göre. Çıkardığı melodik, şarkı-vari sesi ile muhabbet kuşu, özellikle ülkemizde sıkça tercih edilen bir evcil hayvan türüdür. Çift olarak alınıp birlikte büyüdüklerinde insanlarla pek fazla muhabbet etmeyen, daha çok kendi aralarında dedikodunuzu yapan muhabbet kuşları, yalnız yetiştirilip doğru eğitildiğinde ve yeteri kadar ilgi gördüğünde sizinle koyu bir muhabbete dalabilecek kıvama gelirler. Evcil hayvan olarak muhabbet kuşu beslemeyi planlıyorsanız bilmeniz gereken en önemli...
Yazının devamı için
https://bilgideryasi.org/ana-sayfa/en-populer-evcil-hayvalar.html

Show more
0 Comments sort Sort By

Up next